Zpráva prezidenta o výsledcích činnosti sdružení

schválená 1. členskou schůzí dne 1. července 2000, usnesení č. 1/4

Třebaže je sdružení na samém počátku své právní existence, uskutečnilo již řadu významných vlastivědných, turistických i vzdělávacích aktivit.

Za nejvýznamnější budiž považován červnový týdenní zájezd členů Lípy 2 do Katalánska. V jeho průběhu členové Lípy 2 uskutečnili výlet ze Santa Susanny přes Malgrat de Mar do Blannes s botanickou zahradou a zříceninou hradu, dále výlet do Barcelony a exkurzi k historickému římskému akvaduktu u Pineda de Mar. Navštívili též národní park Montenegro.

Z duchovních výprav lze zmínit pěší pouť Lípy 2 z České Lípy do Jablonného v Podještědí v sobotu 27. května 2000 v den slavnosti na počest sv. Zdislavy, severočeské patronky, zakladatelky chrámu v Jablonném v Podještědí. Účastníci vycházeli už ve 2 hodiny ráno.

Lípa 2 nezapomíná ani na příznivce sdružení, s nimiž se vedení Lípy 2 setkalo v Podivíně. Odtud byly uskutečněny nezapomenutelné výlety do oblasti Lednicko-valtického areálu, včetně zámku v Lednici a ve Valticích a několika drobných staveb v okolí. Proběhla také exkurze po městě Břeclavi a ochutnávka vybraných druhů jihomoravských vín.

Členové sdružení navštívili rovněž kaňonovité údolí Robečského potoka nedaleko České Lípy. V údolí byla nedávno zbudována turistická stezka. Na jaře je celá oblast poseta tisíci květů bledulek.

Ve spolupráci se sdružením Petrov Brno uskutečnil v neděli 7. května 2000 prezident Lípy 2 na základně sdružení Petrov v Osové Bítýšce přednášky z oblasti práva pro asi 50 vedoucích dětských táborů. Tato expozé mají vždy živý a kladný ohlas.

Členové sdružení v čele s prezidentem se dne 29. dubna 2000 vydali pěšky z České Lípy pokořit vrcholek hory Ralsko se stejnojmennou zříceninou hradu. Přes Vlčí důl, Brennou a Mimoň došli v horkém počasí až k hranicím bývalého vojenského prostoru a pronásledováni komáry dobyli i hrad. Před blížící se bouřkou ustoupili na nádraží do Velkého Grunova, kde byla akce ukončena.

Ve středu 26. dubna 2000 se uskutečnila exkurze do Brna na premiéru divadelního představení spolku DDT, který na námět Sakiho povídky Kocomour napsal příznivec sdružení Štěpán Mach, který v inscenaci představoval i ústřední postavu - Kocomoura.

Dne 1. dubna 2000 uskutečnili členové sdružení výlet na Lemberk - zámek, kde žila i svatá Zdislava.

Konečně je třeba i zmínit exkurzi ještě přípravného výboru za drážďanskými památkami a galeriemi v předjaří roku 2000.

Aleš V. P. Kratochvíl, prezident